Dětské matraceKvalitní spaní a výběr správné postele a matrace je důležitý v každém věku člověka. U dětí, které rostou a vyvíjí se, je správná poloha ve spánku obzvláště důležitá. Už od miminka musíme řešit výběr správné matrace do první postýlky.
Matrace by měla do postýlky nejlépe přesně zapadat. Pokud máme atypickou postýlku, můžeme si ji nechat vyrobit na míru. Matrace určené pro miminka a malé děti, by měly splňovat určité parametry na tuhost. V případě výběru určitě vybíráme ty, které jsou určeny speciálně pro ně.
Nejdoporučovanějším materiálem pro nejmenší jsou matrace pěnové a to především z tzv. PUR pěny. Ty jsou dostatečně pevné a zároveň lehké a vzdušné. Podobnými vlastnostmi oplývají také matrace z přírodního kokosového vlákna, které mají ale menší životnost než matrace pěnové, které jsou v současné době velmi kvalitní.
Výška matrace je pro děti doporučována maximálně 15 cm. V případě, že používáme monitoring dechu, je potřeba výška 6 – 8cm, jinak jsou impulzy vysílány při malé hmotnosti miminka velmi slabě a mohou údaje dechu špatně zachycovat.
Matrace by u malých dětí měla být čištěna bez chemie a pouze vodou, popř. vodou s octem. Je doporučováno se vyvarovat chemických přípravků. Pro lepší hygienu matrace a zamezení jejímu znečištění, je doporučováno použít vhodný potah. Snímatelný potah je u dětských matrací samozřejmostí, ale doporučován je i potah přídatný. Jeho vlastnost by měla být především nepropustnost vody a snadné čištění, popř. praní v případě nehody. Je důležité zabránit, aby tekutina pronikla do jádra matrace.
Pro větší děti jsou obecně doporučovány matrace s tuhostí značenou číslicí 2. Odnímatelné, popř. přídatné potahy zamezující znečištění a jsou i ve vyšším věku vhodné v případě polití (např. nápoje do postele). Pro dítě se doporučuje pořídit kvalitní matraci bez zón, které se občas používají pro dospělé.